Lesen vagy? Csak fuss tovább!
www.nso.hu 2005.07.25. 07:44
Puhl Sándor beszél az új lesszabályról és megszólal néhány játékos és László Csaba is...
Akik július 10-én Siófokon, vagy a televíziós közvetítés jóvoltából látták az Újpest-Feyenoord (1-3) mérkőzést, azok főleg a kezdő sípszó utáni 30 perc során tapasztalhatták, hogy (például) a lilák támadója, Kovács Zoltán megindult a holland kapu felé, tanácstalanul kinézett az oldalvonal felé - a 18-szoros válogatott támadó érezte, lesről indult… -, ám miután a partbíró nem emelte fel a zászlaját, tovább sprintelt a labda felé, és amikor hozzáért, akkor szólalt meg a játékvezető sípja.
Ha Kovács Zoltán esetével modellezzük az új módit, akkor azt mondhatjuk: totális értelmetlenség kivárni ezt a bizonyos labdaérintést. De… Ha arra gondolunk, ezzel megnő a lehetősége annak, hogy a nyilvánvaló lesállás ellenére gól születhessen (hiszen az a futballista, aki a lesen álló társ mögül érkezik, már játékba avatkozhat és a kapuba küldheti a labdát), akkor máris azt mondhatjuk: lehet értelme a játékvezetői kivárásnak.
Ám legyen így vagy úgy, éppen a konzervatív szabályai miatt örök életűnek tűnő labdarúgást alapjaiban rázta meg a módosítás: játékosok, edzők, sőt maguk a bírók is ódzkodnak ezen újítástól. S hogy nem kiskaliberű döntésről van szó, azt példázza, hogy a minap a korábbi világhírű játékvezető, a magyar profi bírók vezetője, Puhl Sándor e témakörben tartott előadást, illetve beszélgetett az élvonalbeli csapatok szakvezetőivel, csapatkapitányaival.
- Gyanítom, ízekre szedték az edzők, a játékosok… - Szedhettek volna - mondta nevetve Puhl Sándor. - Amire régen volt példa, az most valósággá vált: az élvonalban bíráskodó játékvezetők mellett mindegyik első osztályú csapat képviseltette magát az edzőivel, meghatározó játékosaival, jelezve, a mostani szabályváltozás fontos. Eljött az a pillanat, hogy a magyar profi csapatoknál megértették: a futball olyan cirkusz, amelynek szereplői egyazon célért küzdenek, jelesül a közönség minél jobb kiszolgálásáért.
- Azért ebből az új, les volt, nem volt les kezdetű szabályból lesz majd csúf cirkusz is a pályán és a pálya szélén… - Lesz. A futball nem hibátlan játék, és a játékvezetők is "botlanak" majd, azaz a téves döntéseket nem zárja ki ez a fajta "Nézz és várj!" munkacímet viselő szabály. Még egyszer mondom: úgy érzem, rendkívül hasznos volt, hogy az élvonal minden szakmai szereplője kíváncsi volt arra, miként kell ezután együttműködniük a játékvezetőknek és a játékosoknak. Vannak ugyanis finomságok, amelyeket nem ártott előre tisztázni, úgymint, hogy ha - például - a lesen álló játékos nem ugrik fel fejelni a belőtt labdára, de azt a kapus az alapvonalon túlra üti, akkor szögletrúgás következik, ám ha a támadó futballista felugrik fejelni a hárításra készülő kapussal együtt, akkor az aktív helyzet miatt szabadrúgás jár kifelé, les címén.
- Szép kis kavarodás lesz itt még… Miért volt szükség erre az új szabályra? - Addig nem tudom a választ, amíg nem látom a gyakorlati hasznát, hogy, mondjuk, valóban több gól születhet ezzel a kivárásos módszerrel, hiszen elvileg megöli a tudatos lesszabály. Egy biztos: türelmesnek kell lenni, ám hiszem, ahogyan eddig minden új megoldás, úgy ez is belesimul majd a játékba, és a futball javát szolgálja.
 |
A fülbevaló az öltözőben marad |
 |
A futball szabályait az International Board határozza meg, és e testület döntéseit fogadja el a nemzetközi, az európai és a konföderációs szövetség. Az International Board évente több ezer szabálymódosító javaslatot vitat meg, és ezek közül csak néhányat fogad el. Puhl Sándor - az ominózus új lesszabály mellett - több változásról is beszámolt.
Módosult a büntetőrúgásoknál alkalmazott szabály, és e szerint ha a támadócsapat játékosa(i) a labda elrúgása előtt belép(nek) a büntetőterületre, úgy eztán a korábbiakkal ellentétben nem kirúgás, hanem szabadrúgás jár (ha a támadó- és védőjátékos együtt lép be a tizenhatoson belülre, akkor megismételtetik a büntetőrúgást).
Partdobásnál az ellenfél játékosa nem állhat közvetlenül a labda eldobására készülő játékos elé, hanem attól két méterre helyezkedhet, viszont a mozgásával (mondjuk, ugrálva) zavarhat. Vége az ékszeres korszaknak! Ezentúl a labdarúgók úgy sem léphetnek pályára, hogy a gyűrűt, a fülbevalót, a piercinget leragasztják avagy éppenséggel gézzel lefedik. |
|